Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,19 kwietnia
Imienieny:
Adolf, Leon, Tymon
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
O sołectwie
obrazek
Grzawa leży w Kotlinie Raciborsko-Oświęcimskiej, w dolinie Wisły. Współrzędne geograficzne centrum wsi wynoszą: 49 stop.58' szerokości geograficznej północnej oraz 19 stop. 3' 30'' długości geograficznej wschodniej. Teren przylegający od wschodu do kościoła ma 262 m n.p.m.n natomiast pola nad brzegiem Wisły położone są o 20 m niżej. Powierzchnia wsi wynosi 625 ha. Mieszka w niej zaledwie 481 osób, w tym 238 kobiet i 243 mężczyzn (stan na rok 2016 - dane 25.10.2015 - UG Miedźna)
Jest to najmniejsze sołectwo w gminie Miedźna. Od strony północnej Grzawa graniczy z Miedźną. Zabudowania obu wsi rozgranicza szosa Pszczyna - Oświęcim. Wschodnim sąsiadem Grzawy jest Góra, zachodnim Rudawki będące przysiółkiem Rudołtowic. Południową granicę wsi wyznacza rzeka Wisła, za którą leży Kaniów, sołectwo wchodzące w skład gminy Bestwina.
Ulice w obębie sołectwa:
- ul. Graniczna
- ul. Kościelna
- ul. Księża
- ul. Nad Wisłą
- ul. Polna
- ul. Pszczyńska
- ul. Rudawki
- ul. Wiejska
- ul. Zielonkówka


Teren sołectwa.

Sołectwo Grzawa posiada teren pofałdowany o nierównomiernych spadkach, które są zróżnicowane i wynoszą od 1% do 70%. Występują tu również lokalne kotliny terenowe. Gleby na ogól są nieprzepuszczalne. Są to gleby gliniste, ciężkie, przechodzące miejscami w warstwy gliny piaszczystej. Są to gleby dość jednolite o znacznej zawartości części pylastych i ilastych. Charakterystyczną cechą gleb jest występowanie znacznej ilości rudy żelaza zalegającej warstwą na znacznej głębokości. Na wzgórzach warstwę rudonośną spotkać można już na głęb. 40 cm w miejscach niższych głębokość zalegania tej warstwy dochodzi do 1 m. Na gruntach ornych dominuje klasa IIIa i IIIb, na użytkach zielonych klasa III i IV.
Średni opad roczny wynosi 815 mm /wg stacji opadowej "Rudołtowice"/. Obszar zajmowany przez sołectwo Grzawa jest niemal w całości pokryty siecią drenarską, którą wykonano w latach 1927, 1936, 1958, 1961, 1965 i 1968 /odbudowa rowów na łąkach "Trząskimi/.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ