Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
czwartek,18 kwietnia
Imienieny:
Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Koło Gospodyń Wiejskich
obrazek
Koło Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich powstało na zebraniu założycielskim w listopadzie 1957 roku.
Głównym inspiratorem był Powiatowy Związek Kółek Rolniczych w Pszczynie, gdzie prezesem był Walter Grudzka, a pośrednim założycielem była Pani Taska żona kierownika szkoły w Miedźnej.
Na pierwszym zebraniu założycielskim pierwszą przewodnicząca została pani Łucja Czmajduch.
W skład zarządu weszły panie: Monika Skrzypiec, Maria Kapusta, Bronisława Skrzypiec.
Koło na początku liczyło 16 członkiń. Do koła były wpisane wszystkie gospodynie z Grzawej tj. Marta Adamski, Antonina Wygrabek, Konstantyna Mika, Bronisława Skrzypiec, Irena Rutkowska, Małgorzata Niesyto, Cecylia Piłatyk, Hildegarda Kolonko, Genowefa Mika, Genowefa Cofała, Anna Śmieja, Łucja Czmajduch, Maria Kapusta. Co roku do koła wpisywało się grono gospodyń.

W ciągu 12 lat, w czasie gdy przewodnicząca była pani Łucja Czmajduch (do 1969 roku) wpisało się łącznie 66 członkiń. Zebrania organizowane były w starej szkole gdzie mieściło się przedszkole sołeckie. Po rezygnacji pani Czmajduch nową przewodniczącą została pani Emilia Wilk, która pełniła tą funkcję 2 lata- ponieważ statut koła przewidywał taki okres działalności. Po wygaśnięciu funkcji pani Wilk przewodnictwo powierzono Genowefie Mika, która pełniła tą funkcję do 1975 roku. Następnie przewodnicząca KGW została Maria Mika, która już pełniła funkcję sołtysa w Grzawie.

p.Maria Grygierzec
Funkcję Przewodniczącej KGW pełniła do 1977 roku. W listopadzie 1977 roku funkcje powierzono pani Mari Grygierzec. W tym czasie uległ zmianie zapis statutowy dotyczący czasu trwania kadencji i została ona wydłużona z dwóch na pięć lat. Pani Grygierzec piastuje tą funkcje do dziś. Zobowiązała się na dalsze prowadzenie koła na następne 5 lat, ponieważ całe koło ma zaufanie do przewodniczącej, która przyczyniła się do rozwoju naszego koła. Pani Grygierzec jest osoba bezkonfliktową, która potrafi prowadzić KGW w zgodzie. Skład zarządu w ciągu 35 lat zmieniał się. W tym czasie do zarządu należały: Pudełko Maria, Maroszek Teresa, Ulczok Anna, Chmielniok Elżbieta, Maria Dolina. W ciągu 20lat w zarządzie dopisane zostały: Kędzior Maria, Mika Maria, Oślak Danuta, Kędzior Helena, Matyszkiewicz Dorota, Włodarczyk Lidia, Niedźwiedź Iwona, Wygrabek Barbara, Janosz Halina.
W 2014 roku dołączyła do zarządu Jakubowska Anna.
Nasze koło zajmowało się wieloma sprawami które podzielone zostały na 3 działy:
- organizacyjny,
- gospodarczy,
- kulturalno- oświatowy.
Do zarządu organizacyjnego należały zebrania, szkolenia oraz planowanie różnych kursów.
Dział gospodarczy należał do przygotowania gotowania, haftowania, pieczenia oraz w zakresie hodowli drobiu i organizowania ogródków przydomowych, hodowli kwiatów, unowocześnienia gospodarstw rolnych, ułatwienie pracy kobiecie wiejskiej przez wychowanie i opiekowanie się dziećmi w okresie żniw tzw. dziecińce. Ponadto rozprowadzenie piskląt jednodniowych z wylęgarni oraz piskląt odchowanych.

W zakresie kulturalno-oświatowym prowadzone zostały pokazy z przyrządzenia potraw z warzyw i innych produktów. Organizowane były konkursy wyplatania wieńcy, mleka wysokiej jakości oraz warzyw owoców i kwiatów. Koło reprezentowało się w strojach ludowych na pochodach 1 majowych, dożynkach, i innych organizacjach w których występowały kobiety. Organizowaliśmy wycieczki krajoznawcze dla całej wsi. Zwiedziliśmy polskie morze, ale tez góry oraz zabytki. Działanie naszego koła zaczynaliśmy od zera, z pomocą przyszło nam Rolnicza Spółdzielnia Miedźna, która na samym początku zakupiła nam niezbędne naczynia kuchenne przeznaczone dla koła oraz na wypożyczenie dla koła gospodyń. Koło natomiast uczestniczyło w obsługiwaniu zabaw i imprez które spółdzielnia organizowała. Początkowo miałyśmy kuchnię i zaplecze przy Urzędzie gminy Miedznej.


Dom Socjalny w Grzawie
W latach 80tych został wybudowany Dom Socjalny w Grzawie, gdzie zostały przeniesione nasze naczynia, które systematycznie dokupywałyśmy aby nasza wypożyczalnia była wzorowa.
W 1986 roku został oddany do użytku dom socjalny który był budowany w czynie społecznym dla potrzeb sołectwa Grzawa. Duży wkład do tej budowy wniosła przewodnicząca KG Maria Grygierzec. Wtedy już można było robić zebrania i spotkania wiejskie na które długo czekaliśmy. Parter był przeznaczony do użytku publicznego a piętro przeznaczono na bibliotekę. Po uzgodnieniu z Urzędem Gminy Miedźna została zaprojektowana dobudowa Sali, która miała być przeznaczona na wypożyczenia dla innych imprez i wesel dla mieszkańców Grzawy i nie tylko. Sala została wybudowana i oddana do użytku w 1993 roku. Od tego czasu koło miało swoje zaplecze na działanie gospodarcze i kulturalne. Zarząd KG współpracował razem z rada sołecką i sołtysem. Organizowane były zabawy taneczne oraz biesiady wiejskie na których to spotkaniach spotykała się cała społeczność Grzawska.

Organizowane były też spotkania seniorów, które odbywały się przy wspólnym stole. Najpierw była msza a potem razem ucztowaliśmy w domu socjalnym. Organizowane tez były wspólnie z rada sołecka spotkania opłatkowe na które byli zapraszani mieszkańcy sołectwa oraz członkowie KGW i rady sołeckiej.

Z funduszy które zaoszczędziło koło, zakupiono do naszego zabytkowego kościoła deki do przykrycia ołtarzy, świece olejowe które były robione na zamówienie w Krakowie. Zakupiono żyrandol, kinkiety, oraz platoniery na chór. Ocieplono ławki, wypiaskowano świeczniki zabytkowe które są ozdoba kościół w Grzawienaszych ołtarzy. Wszystkie te rzeczy nie były zakupione w jednym roku ale systematycznie rok po roku staraliśmy się o wygląd naszego kościoła ponieważ jest chluba naszego sołectwa. A ponieważ ksiądz proboszcz (ks.Stefan Kozioł) odnawiał malowidła i środek ołtarzy na co wieś tez nie mogła być obojętna. Chciała tez uczestniczyć w jakiejś części tych prac.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ